29 Haziran 2012

DÜĞMELİ BROŞ


Yaz geldi Ankara resmen boşaldı. Bahçeli'yi bilenler bilir orada park yeri bulmak bir kabustur. Bugün annemlere gittim ve iki üç tane boş park yeri gördüm. Aaaaa! Nassı yani? Günlerden Cuma, sattlerden akşam 7 civarı ve bizim sokakta yer var. İşte o an anladım ki insanlar yavaş yavaş tatile gitmiş. Gitmiş de iyi etmiş :)

Eeeeeee darısı bize inşallah. Bahsettiğim gibi ayın 6'sında yeğenim gelecek. Biraz Ankara'da durup sonra vınnnnnn Bodrum! Deniz, kum, güneş, Mehmet'in yerinde gözleme, çiğ börek, magnum, çekirdek ve ardından da "o kadar yüzüyorum ama neden kilo veremedim!!!". Allah herkese gönlünce huzurlu bir tatil nasip etsin inşallah diyerek tatil konusuna daha fazla devam etmiyorum...
Survivor da bitti. Final beklediğimin çok dışında ama çok eğlenceli oldu. Yarışma olmadı, olsaydı süpper olurdu. Hasan ve Nihat. Bir ünlü bir gönüllü. İki çok güçlü... Onun yerine mesajlarla belli oldu kazanan. Ama canlı final programı 4 saate yakın sürdü ve çok eğlenceli oldu. Kamera arkası görüntüler, yarışmacıların ilk-son halleri, eski yarışmacılar, komik anlar... Ve kazanan Nihat oldu. Hangisi kazansa da sevinecektim nasılsa, o yüzden sevindim :))
Neyse efenim, gelelim bugünkü konumuz olan düğmeli şeylere. Yapımı yine çok kolay bir proje. Elinizde bulunan oradan buradan toplanmış olan düğmelerle yapabileceğiniz, fazla malzeme gerektirmeyen, hatta ve hatta çocuklarla bile rahatlıkla yapabileceğiniz birşey. Fazla malzemeye gerek yok dedim ama yine de bir liste vereyim size:
 

Gerekli Malzemeler:

-Bissürüüüü düğme
-Çeşitli şekillerde kesilmiş kumaş/keçe parçaları
-Uhu, makas, broş iğnesi
-Tabaka mıknatıs, taç (isteğe bağlı)

   

 Sırasıyle resimleri takip ediniz efenim...
Bu arada belirteyim kiiiiii, uhu ojeyi çıkarıyoooo. Yani ojeli ellerle uhulu işler yapmak isterseniz eğer yeni sürdüğünüz ojeleriniz kısa bir sürede bir hafta önce sürülmüş oje haline gelebiliyormuş... Tecrübeyle sabittir, denemenize gerek yok :)) Bakınız şekil 1-A!

Not: Düğmeleri yapıştırdığınızda elinizle bir süre bastırın ve bir sonraki aşama için bir süre kurumasını bekleyin. Tataaaaaaaaaaaaaaaaaaaaam...!

Şimdi siz diyorsunuz ki "ay bu Demet ne kadar akıllı, ne acayip şeyler üretiyor. Bak düğmelerden ne hoş birşey ortaya çıkardı" diye. Ama yanılıyorsunuz. Yani çok akıllı ve yaratıcı olduğum kesinlikle doğru da yanıldığınız şey düğme broşunun benim fikrim olduğu kısmı!!! Fikir benim değil. "Diğerleri nasılmış onlara da bir bakayım belki onlar daha güzel anlatmıştır" derseniz eğer bir burayabir de buraya bakın efenim...

İşte benim yaptıklarım :)

Bunlardan broş dışında ne yapılabilir diye düşündüğümde tabiyyyy ki aklıma ilk gelen şey buzdolabı süsü oldu! :)


Bunun için yine reklam amaçlı dağıtılan mıknatısları kullanmak en uygunu... Kesmesi biçmesi en kolay olanı...
Resimlerden biri buzdolabımın üzerinin son hali, diğeri de Sturbucks kahve hediye kartı kolleksiyonumun son hali :)


Elişiyle uğraştığınız zaman görüyorsunuz ki yapacağınız şeyler ve bunları yaparken kullanacağınız malzemeler sınırsız. Kimileri kolay bulunan, kimileri zor, pahalı, ucuz, var, yok...
Ben bulunması zor ya da pahalı olan şeylerle ilgili birşey söylemek, birkaç şeyin alternatifini vermek istiyorum.

Bunlardan biri üzerinde metrik ölçüleri bulunan sert kesme tahtaları. Yıllar önce Kızılay'da bir yerde görmüştüm ve almaya niyetlenmiştim. Yabancı hobi sitelerinin çoğunda projeler anlatılırken hep gözüme takılırdı bunlar, özenirdim. Atladım almak için ama, şu an hatırlayamadığım ama çok yüksek bir fiyat söylemişti ilgili kişi, alamamıştım. Çoook uzun süre sonra Amerika'dan çok da ucuz bir fiyata almıştım sonra. Belki şu an burada da fiyatları düşmüştür, eskisi gibi değildir, bilmiyorum... Birkaç ay önce Ikea'da dolanırken bu kalın plastikten yapımış esnek kesme/sebze doğrama tahtalarını aldım rahatlıkla bu amaçla kullanılabilecek. Çifti 6.95. Kuvvetle tavsiye edebilirim! Burada Ikea yok diyorsanız internetten de satın alabilirsiniz. Bakmak isterseniz eğer burayaefenim...

Bu benim kesme plastik şeysim... Çok kullanışlı :)
Bu arada ojelerim sadece ve sadece sanat için bu hale geldi, taam mı!!!Bir diğer önerebileceğim şey de keçeyle uğraşıyorsanız, keçe bulmakta zorlanıyorsanız ya da size pahalı geliyorsa eğer kullanabileceğiniz diğer alternatif olan; mutfak bezleri!
Bildiğiniz üzere eskiden sadece sarı renkli olanları vardı. Sonra desenlileri çıktı, başka renkleri çıktı derken seçenekler çok oldu. Ben bayılıyorum bunlara. Keçeden yaptığınız hemen herşeyi bunlarla da rahatlıkla yapabilir, dikebilir, kesebilir, kıvırabilir, yapıştırabilir, katlayabilirsiniz...
Hemen her yerde de bulabilirsiniz bunları; bakkallar, marketler, büyük süpermarketler, temizlik malzemeleri satan yerler, ambalaj malzemecileri ve hatta bazı kozmetikçiler. Banat'ın desenli olanları var yeşilli, pembeli ve turunculu olmak üzere üç ayrı renkte. Ancak bunlar diğer söyleyeceklerime göre nispeten daha pahalı. Bim'de ise turkuaz yeşili pembe ve sarıdan oluşan üçlü paket 1 tl'den bile daha düşük. Bazı yerlerde metreyle bile satılanları var.
Geçen gün Rossman'daydım Kentpark'ta. Seviyorum orayı birçok şeyi bir arada bulmak mümkün. Bazı küçük mutfak el aletlerini çok beğeniyorum. Derken temizlik malzemeleri reyonunda gördüm kiiiiiiiiiiiiiiiiiii fosforlu pembe, fosforlu sarı ve çok güzel bir maviden oluşan ve her birinden 3'er tane bulunan üçlü set 4 lira bile değil. Nasıl atladım görecektiniz. Gören de çok pahalı birşeyi yarı fiyatına buldum da ona uçtum sanır :) Rafta 5 paket vardı, hepsini aldım! On paket olsaydı onunu da alırdım, yalan yok! Renklerine bayıldım :)
Size tavsiyem bu bezleri kullanmadan önce çok sıcak olmayan buharlı bir ütüyle bunları her iki yüzlerinden de ütülemeniz. Böylece üzerine desen çizmesi, kesmesi daha kolay oluyor.
İşte benim mutfak bezlerim...!


 İşteeeeeeeeeeee.....

Benden yine bu kadar efenim...

HerkeŞ iyi olsun, geçen hafta olduğundan 1.986.3567.843 kat daha iyi bir haftasonu geçirsin :)
Kalın sağlıcak ilen...

BEN BU SOKAKTA YAŞAMAK İSTİYORUM AMA...! :)

22 Haziran 2012

PLASTİK HALKALI KOLYE... :)

Sıcak sıcak sımmmmmmmsıcak bir Ankara gününden yine yeni yeniden herkeŞe merhaba! Önce soğuklar dedim, öffff hava bir türlü ısınmadı gitti dedim şimdide bu ne sıcak diyorum. Ya ben hiçbir şeyden memnun olmuyorum ya da hava ya soğuk ya sıcak, yani ortası yok! Ama her daim çok üşüyen biri olarak sıcağı her zaman tercih ederim... "Yaz"cıyım ben! :)
Günler hızla akııııp gidiyor yine. Annemin rahatsızlığıydı, tatil hazırlıklarıydı, aman yeğenim gelecek derken baktım ki Haziran da bitmiş neredeyse.... Evet yeğenim geliyor yaz tatili için. Çok özlemiştim, ne de güzel oldu gelişi. Tabi Amerika'dan birinin bize gelişi demek (ki bunlar genelde abim ve ailesidir) benim için ayrıca en az bir çift spor ayakkabı, bolca hobi malzemesi, kocca bir paket splenda ve neşe demek. Eeeeeeee bunlar bir de yaz tatili ve Bodrum'la birleşince daha da güzel oluyor tabiyyyyyki de :) 

Gelelim bugün yapacağımız şeye. Aslında plan başkaydı... Plan düğmeli çerçeveydi ama değişti. Gerçi siz alışmışsınızdır herhalde bu duruma. O sebeple çok şaşırdığınızı da düşünmüyorum... Bugün yine yapımı çok kolay ve seçeneklerin sınırsız olduğu çok kolay bir kolye paylaşacağım... Yapalı çok oluyor bunları ama sırası şimdiymiş... Bana göre hem yazlık hem de kışlık. Yazın rengarenk tişörtlerle (bir arkadaşımın dediği şekliyle tiiiişört), kışın da boğazlı kazaklarla çok güzel duruyor. Ay boğazlı kazak dedim ya hemmen bir sıcak bastı bana!

Dediğim gibi yapımı çok basit. Hazırsanız başlayalım. Her zamanki gibi önce malzemeler...

Gerekli Malzemeler:


-Çeşitli boylarda plastik halka 
-İp - merserize, yün, orlon... 
-Tığ, makas 
-Kolye için gerekli metal malzemeler: 
  -Halka 
  -Klips 
  -Zincir...


Bu arada facebook'da gördüğüm ve çok güldüğüm birşeyi paylaşayım istedim başlamadan...

Ben mi??????
Hiç de bilem... 

Ne diye üstüme alınayım ki????? 

Allallaaaa yaaaaaa.... 

:))))

Kolye için öncelikle plastik halkalarınızı "sık iğne" tekniğiyle tamamen doldurmanız gerekiyor. Bu plastikleri hemen her yerde bulabilirsiniz. Anahtarlıklardaki metal halkaları da bu amaçla pekala kullanabilirsiniz efenim. Test edildi, onaylandı!

Ördüğünüz halkaları birleştirmek dışında geriye birşey kalmıyor! Birleştirme işlerini de çeşitli şekillerde yapabilirsiniz. Ben hepsini yaptım ve resimlerini ayrı ayrı koyuyorum buraya. Siz hangisi zevkinize daha uygunsa veya kolayınıza geliyorsa onu uygulayın. Bana sorarsanız eğer büyük halkalarla birleştirmek en kolayı :)))

 
Kolyeyi bitirdiğinizde farkedeceksiniz ki (eğer plastik halka kullandıysanız) oldukça hafif bir kolye. Ben bu sebeple orta kısımlarına hem ağırlık yapıp kolyeyi daha formda tutacak hem de daha estetik görünmesini sağlayacak bir ekleme yaptım. Elbetteki bunu yapıp yapmamak da tamamen size kalmış birşey...


İşte benim yaptıklarım yukarıdakiler ve aşağıdakiler... Belki bir buradakiler kadar da hediye etmişliğim vardır. Dedim ya yapımı çok kolay diye... Öyle olunca yapımı çok rahat otomatiğe bağlanıyor. Ki bu da benim en favori şeylerimden biridir: Kafayı tak, seri üretime geç, sonra bırak!!! :)

Bugünlük bu kadar efenim... Sıcaklardan olsa gerek ne laf üretebiliyorum ne de yazabiliyorum... Bu defalık böyle olsun...
HerkeŞ iyi olsun, kendine iyi baksın ve güzel bir haftasonu geçirsin...
Baaaaay...!


  EĞER UÇAMIYORSAN KOŞ...
 KOŞAMIYORSAN O ZAMAN YÜRÜ...
 YÜRÜYEMİYORSAN EMEKLE.
 FAKAT NE YAPARSAN YAP HEP İLERİYE DOĞRU GİTMEYE DEVAM ET...