26 Aralık 2013

SON YENİ YIL KARTI

Efeniiiiiiim!

Soğuk bir Ankara'dan, daha doğrusu Ankara gecesinden merhaba yine...

Bugün çok yoruldum, çok koşturdum, haliyle çok da yorgunum...

Ööööle lafı sözü uzatmayacağım efenim. Bugün iki gün önce yapıp postaladığım bir kartı göstereceğim size.

Sanırım artık biliyorsunuz, Abim 25 yıldır Amerika'da ve git-gel benim de orada bir sürü tanıdığım insan var. Hemen her sene mutlaka bir "kartlaşma" olayımız olur. İşte bu kart da o bağlamda :)

Malzemeler aşağıdaki resimdekiler...

Sonrasında da fotoğrafları takip lütfen!Geyik desenli bantı (washi tape) Tchibo'dan almıştım


Bu çelengi geçen sene tığla örerek yapmıştım, ya da bir önceki sene! Yani elimde hazır vardı, aldım yapıştırdım. Nasıl yapıldığına bakma/hatırlamak isterseniz eğer buraya bakabilirsiniz... Linki verirken baktım, iki sene önce yapmışım bunu, geçen sene değil.
Aslında planladığım bu kadardı. Yani kart bitmişti. Ama sanki biraz boş geldi gözüme.

Ben de bunun üzerine en az şekilgeçlerim kadar değerli şekilgeçlerimden yeni yıl temalı olanlardan bir tanesini seçtim, ki bunu da Tchibo'dan almıştım....

Kırmızı mürekkep kullandım, kartın diğer deseniyle de uyumlu oldu hem :)İşte kartım bu kadar...

Dediğim gibi çoktan okyanusu aşmış bile olabilir :)

Bu arada hep anlatmaya çalıştığım birşey var yıllardır. Burada da açıklayacaktım ama Facebook'ta gördüğüm birşey benim yapacağımı özetle yapmış. Ben de kopyala-yapıştırla buraya ekliyorum.

Bugün gazetede gördüm ki İstanbul'da insanlar Noel Baba yapıp taşlayıp yakmışlar. Hayretle okudum haberi. Neymiş efenim, biz Hristiyan Bayramını kutluyormuşuz. Hristiyan Bayramı = Noel = Christmas 25 Aralıkta kutlanır ki Hristiyanlar için yeni yıldan daha önemli olan budur. Ben hiç etrafımda 25 Aralıkta kutlama yapan birini tanımıyorum! Bizim bir araya geldiğimiz, hediyeler alıp verdiğimiz, kutladığımız şey 31 Aralık. Onda da amaç yeni yılı coşkuyla karşılama falan falan...

Bu arada konuyla ilgili birşey daha anlatamak istiyorum. Bir ara dil okulu için 2000 yılında dört ay abimin yanında kaldım. O zaman Brooklyn'de oturuyorlardı. Evlerinin birkaç sokak ötesindeki büyük süpermarketten alışveriş yapılırdı. Birgün koccamaaaan bir bez afiş asmışlardı üzerinde Happy Ramadan, yani mutlu Ramazanlar yazan. Çok hoşuma gitmişti ve bir o kadar da şaşırmıştım...

Sadece bir kaç hafta sonra aynı markette bu defa Happy Hannukah yazan bir afiş vardı ki o da Yahudilerin kutladığı dini bir olay/gün. Ondan bir süre sonra da yerini yıl sonunun da gelmesiyle Merry Christmas'a bıraktı her yer.

Kimse marketi taşlamadı, alışverişini kesmedi ya da birşey yakmadı. Türkiye'de böyle bir şey olsa kimbilir ne tür tepkiler olur diye düşünmekten kendimi alamıyorum halen.

İhtiyacımız olan tek şey hoşgörü...

Bu arada caddede ya da alışveriş merkezindeki mağazalarda görüyorum süslü süslü yazılmış Merry Christmas yazılarını. Sanırım bunu sadece bilinçsizce yeni yıla hazırlık adıyla yapıyorlar. Çünkü biz Aralık 25'teki Christmas'ı değil 31 Aralıkta yeni yılın gelişini kutluyoruz!!!

Neyse...

Gece gece bu kadar gevezelik yeter ki!

HerkeŞe iyi geceler ve güzel bir Cuma günü diliyorum.

Kalın sağlıcak ilen...


6 yorum :

 1. Şahane bir kart olmuş..ellerinize sağlık..

  YanıtlaSil
 2. Bu sene de kartpostal hazırlayamadım ya beeen :((((
  Aman bu yılbaşı kutlamalarına karşı gelme modası son birkaç yıldır çıktı kiii, anlatmaya bile gerek yok karşı gelenlere, çünkü onların anlamaya niyeti yok şekercim...
  Güzelliklerle dolu yeeepyeni bir yıl diliyorum kiiiiiii :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amaaaaaaan! Boşver Banu. Seneye herkeŞe ikişer tane kart hazırlarsın olur biter!

   Ben de sana harika bir 2014 diliyorum... Sağlıkla, huzurla, mutlulukla geçireceğin... Ve çooooook öpüyorum sevgili Banu... :))

   Sil
 3. kart çok şık ve keyifli olmuş demetcim.ellerine sağlık.bu arada çok güzel bir konuya değinmişsin.ilgili açıklamayı bende facede paylaşmıştım ama ön yargılı olduğumuz müddetçe aydınlanmakta bir o kadar güç görünüyor.

  YanıtlaSil