27 Nisan 2011

KAĞITTAN KALP ŞEKLİNDE KESECİK YAPIMI

Fikir bana ait değil, internette gezinirken rastladığım ve içerisinde güzel şeyler olan bir siteden. Sitenin adı zakkalife.
Vaktiniz olursa oraya da bir göz gezdirin derim, güzel fikirler edinebilirsiniz...

Aynı zamanda bir geri dönüşüm projesi de bu.

Eminim hepinizin haftada birkaç kere postacı tarafından çok da neş'eyle karşılamadığınız biiiir dolu fatura ve kredi kartı ekstresi geliyordur zarf içinde. Gerçi daha az ağaç kesilmesi adına bunları e-posta yoluyla almak çok daha iyi ama....

Neyse, biz ne yapıyoruz bunları alınca? Zarfı açıyoruz, içindekine bakıp sinir oluyoruz ve ve sonra da cııııırt yırtıp çöpe atıyoruz 

("eveeet" şeklinde kafalar sallandı, görüyorum). 

Ama artık ne yapmıyoruz? ............... 

Eveeeeet, bunları çöpe atmıyoruz.

Bu zarflardan kalp şeklinde minik kağıt çantalar ya da keseler yapıyoruz, olur da bayramda kapımızı çalan çocuklar olursa içine şeker koyup veriyoruz, ya da içerisine şirin bir not yazıp vereceğimiz hediyeye iliştiriyoruz, veya çocuğunuza vereceğimiz sürpriz bir harçlığı bunun içinde veriyoruz, ya da arkasına tabaka mıknatılardan yapıştırıp içerisine de birkaç küçük kağıt koyarak buzdolabımızın üzerine notluk yapıyoruz, ya da, ya da, ya da........

Fikir bana ait değil dedim ama varyasyonları benden :) 

Çok yaratıcıyım vesselam (anladığınız üzere çok da alçakgönüllü...!)

Gerekli Malzemeler:
-Zarf. Kullanılmış veya kullanılmamış.
-Makas + kurşun kalem + silgi.
-Delgeç.
-Selobant + pritt.
-Renkli kalem.
-Kurdele veya ip.
-Şeker, para, fotoğraf.
-Ve her türlü süsleme malzemesi.


Aşağıdakiler de kalpleri süslemek için kullandığım malzemeler. 

Siz elbetteki başka şeyleri de rahatlıkla kullanabilirsiniz...

Ben çizdiklerim rahat görünsün diye kullanılmamış boş bir zarf kullandım...

Kalbin alt sivri ucu zarfın köşesi olacak şekilde bir kalp çizin. Bu konuda pek başarılı olamadığım ve pek eşit bir kalp çizemediğim için şöyle bir yöntem denedim. Zarfın her iki kenarından da eşit uzaklıkta iki noktaya kalemimle işaret kodum ve kalbin yuvarlak kısımlarını oradan başlayarak çizdim.

Bu arada mutlaka kurşun kalem kullanın derim çizerken. Eğer benim gibi düzgün çizme konusunda özürünüz varsa boşuna zarfları heba etmeyin. Silin, çizin, silin çizin...!

İşaretleyerek çizdiğim hali budur. Siz bir de işaret koymadan önceki denemelerimi bir görseydiniz... :)

İşte kalbiniz hazır!

Ardından çizdiğiniz yerleri makasla kesin.

Orta boy bir zarftan dört tane kalp rahatlıkla çıkıyor.

Tataaaaaam...! Kağıt kalp keseceğiniz hazır işte.

Şimdi en keyifli kısmına geçiyoruz efenim: SÜSLEMEK :)

Ben süslerken kalplerin sadece ön yüzlerini değil, arka yüzlerini de süsledim. Ama size kalmış. Arkasını boş bırakabilirsiniz, not yazabilirsiniz, boyayabilirsiniz....

Hem ön, hem de arka yüzleri.
Sağ alt köşedeki kalbin süslemeleri olan yeşil papatyalar size tanıdık geldi mi???

Gelmediyse söyleyeyim, kendileri aslında süpermarketten 1,5 TL'ye alınmış rulo şeklinde satılan raf içi plastik-sünger karışımı olan örtülerden kesilmiştir. Sinirli bir anımda kaptırıp dünya dolusu kesmiştim hiç üşenmeden. Sonuçta sinirim geçmemişti ama kestiklerim şimdi oldukça işe yarıyor :)Ayrıca buradaki projede kullandığınız damgaları da rahatlıkla burada kullanıp süsleme yapabilirsiniz. Hem çabuk, hem pratik. Yukarıdaki resimde yer alan sol üstteki kalbi bu şekilde süsledim. Israrla deneyiniz, denetiniz efenim...

Farkındasınız değil mi, elinizde kullanabileceğiniz materyaller hızla çoğalıyor!Yukarıdaki resimde solda yer alan kalbin üzerindeki süslemeleri hazırlamak da çok kolay. Boş bir vaktimde oturup renkli kağıt ve kartonlardan farklı büyüklüklerde onlarca geometrik şekil ve kalp kesmiştim. Keserken de zigzag makas kullanmıştım. Onları gelişigüzel, kendi zevkime göre üstüste yapıştırıp epey bir hazırlamıştım.
Kestiklerim ama hazırlamadıklarımı da yandaki şekilde saklıyorum. Gün gelir, yerini bulur onlar!


Üzerlerine yazı yazmak için kalın uçlu stabiloları kullandım. Yandaki resimde amaç dikkatinizi kalemlerden çok kalemliğe çekmektir efenim. Kendileri buradaki proje dahilinde peçete ile kaplanmış bir teneke kutudur! Bu arada, peçete biriktirmeye başladınız değil mi?


Aşağıdaki fotoğraftaki zat-ı muhterem abim olur, hani şu aldığım malzemeleri sürekli parmağına dolayıp eğlenen abim (zaten topu topu bir abim var), diğer güzel kız da yeğenim :)


İsterseniz bu kağıt keseciklere tutmak için sap da ekleyebilirsiniz. 

Bunun için kalbin yuvarlaklarının tepesine delik açıp ipi geçirip bağlamak ya da iç kısımlarına bantla yapıştırmak yollarından birini tercih edebilirsiniz.

Bana göre ikinci yok daha kullanışlı, zaten içine ağır birşey koyamayacağınız için bant rahatlıkla tutuyor çantayı ve sapını!

Bu arada çatlayan ojem de dikkatinizi çekmiştir herhalde. Yeni takıntım da bu!

Hani demiştim ya, içine şeker koyun (para da olabilir tabi size kalmış!), bayramda kapıya gelen çocukların her birine verin böyle bir kese. Ben elimde şeker olmadığı için sakız doldurdum ama siz olayı anladınız nasıl olsa!!! :))
Hadi bakalım, şimdi inip posta kutunuzu "bi kontrol ediverin", belki fatura falan gelmiştir!

Allah herkese keselerle para versin diyerek bugünü de bitiriyorum.

Kalın sağlıcak ilen... Ve unutmayın:


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder