18 Nisan 2011

HEDİYE KUTUSU HAZIRLAMA

Hediyelere takmış durumdayım. Hediyeden çok neredeyse kutusu, sunumu daha önemli hale geldi benim için... Düzelirim elbet umuduyla beklemedeyim :)

Hediye var elinizde verilecek ama kutusu mu yok? 

Çözüm yine kolay, yine yoktan var edebilirsiniz kısa bir sürede. Hem de elinizde bulunanları değerlendirerek.... 

İnanmadınız mı? 

O zaman yapın siz de, inanırsınız o zaman nasıl oluyormuş!!! 

Gelelim yapılışına...
Gerekli Malzemeler:

-Çeşitli boylarda boş karton kutular.
-Kendiliğinden yapışkan kağıt (dc-fix).
-Makas + maket bıçağı.
-Cetvel + kalem.
-Delgeç.
-Sıcak slikon tabancası.
-Kurdele, sutaşı.
-Süslemek için örülmüş çiçekler, fosforlu plastikler, düğmeler ve dilediğiniz herşey.
-Sapı için ip, sicim.


Öncelikle kutularınızın üst kısmındaki kapama yerlerini makasla ya da maket bıçağı ile düzgünce kesin. Burası hediye kutusunun üst kısmı olacak. Benim kutularım Tchibo'dan aldığım şeylerin kutuları.


Ardından kendiliğinden yapışkanlı kağıt ile kutunun tüm dış yüzeyini kaplayın. 

Yapışkan kağıdın arka kısmındaki yapışkan olmayan taraftaki kılavuz çizgilerini takip ederseniz kesmeniz hem düzgün hem de daha kolay olacaktır. Aksi halde cetvel kullanın.

Kutunun kaplanmış hali bu şekilde olmalıdır. Üst kısımda eğrilikler ya da kaymalar olursa eğer endişelenmeyin, birazdan o kısımları kapatacağız.

Bir de kullanacağınız yapışkan kağıdın altını göstermiyor olmasına dikkat edin. 

Yarı şeffaf olanları var ki, kapladığınız kutu üzerinde yer alan yazılar rahatlıkla okunabiliyor. Ben desensiz olanını seçtim kağıdımın. Üzerine ekleyeceğim süslemeler daha belirgin olsun diye. 

Renk, desen size kalmış.

 Ardından sapları geçirmemiz için her iki tarafına da ikişer delik açılması gerekiyor. Bunu yaparken hizalarına ve aralarındaki mesafeye dikkat edin. Ayrıca unutmayın ki deldiğimiz bu delikler ile kutunun üst kısmı arasında kalan yere birazdan kurdele/su taşı eklenecek. 

Bu yüzden delikleri kutunun üst kısmından en az 1 cm aşağıda olacak şekilde belirleyin. 

Delmeden önce belirlediğiniz yerlere kalemle küçük bir işaret koyun ve öyle delin.
Sıcak slikon tabancası yardımıyla kutunun üst ağız kısmına istediğiniz renkte bir kurdele veya sutaşı yapıştırın. Yapıştırırken elinizle iyice bastırın. Böylelikle üst kısımdaki eğrilikleri ya da varsa kağıdı yapıştırırken yapılan yanlışlıklar kapanacaktır.
  
Veeee gelelim en keyifli kısmına: 

Yaptığınız kutunun üzerini süslemek! 

Ben daha önce tığla örmüş olduğum gülleri ve düğmeleri kullandım. Ama siz istediğiniz herşeyi yapıştırabilirsiniz: ponpon, fotoğraf, şekilli kesilmiş kağıt parçaları, kumaş desenler, boncuk... 

Haydi gösterin hayalgücünüzü, içindekinizi...!
  
Sapları için yaklaşık 35 cm'lik iki parça kesin. Benim kullandıklarım balkondan bozulduğu için çıkarıp attığım jaluzilerin ipidir. Mavi olanlar da başka bir karton torbadan kesip çıkardıklarım...

Neyin, nerede, ne zaman kullanılacağı hiç belli olmuyor. Bu yüzden biriktirin, herşeyi atmayın. Tamam, bir süre sonra hiçbirşeyi atamaz hale gelebiliyorsunuz ama olsun, eldekileri değerlendirmek herşeyi satın almaktan iyidir :)

Kestiğiniz ipleri kutuya açtığınız deliklerden geçirin ve çıkmamaları için uçlarına düğüm atın.Veeeeeeeeeee işte sonuç: El emeği ile hazırlanmış hediye kutusu!!!

Emin olun ki bu kutularla verdiğiniz hediye ne olursa olsun beğenmeyecek kimse olmayacaktır.
Ortadaki kutunun üzerindeki yıldızlar plastik. Hani şu bir milyoncularda satılan fosforlu yapışkanlı şeyler var ya, işte onlardan. Elimde bir kutu dolusu bunlardan var, 8 tanesini bu kutu için kullandım, kaldı bir kutu dolusu eksi 8 yıldız. 

Azimliyim, hepsini bir şekilde kullanıp bitireceğim...!
  

16 Nisan 2012 - Pazartesi

Eğer hediye kutusunun üzerindeki güllerin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız burayı tıklayıp siz de öğrenebilirsiniz...

Biraz garip oldu biliyorum, genelde geçmişe doğru link verilir ama ne biliiiim, benim ki de böyle oldu :))


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder