30 Ekim 2011

TAŞTAN RESİM TUTUCUSU ! ! !

Biliyorum, biraz garip bir başlık oldu, ben de farkındayım ama daha iyisini bulamadım! Hani olur da bu daha iyi gider diye önerebileceğiniz birşey var iseeee... buyurun efenim :)

Bu proje daha önce yaptığımız başka bir proje ile yakın alakalı. Sakın hatırlamıyorum demeyin, sadece birkaç hafta önceydi çünkü. Amma illa da "çıkaramadım, neydi acaba???" diyenlerdenseniz eğer, tıklayın, hatırlayın!

Gerekli malzemeler ise kaplanmış veya kaplanmamış taş ve tel. Bir de teli eğip bükmek için yuvarlak uçlu pense/kargaburun gibi birşey.

Hepsi bu!

Ne tür tel kullanmak istediğiniz farketmez. Ama kolay şekil verilebilen bir tel olması işinizi kolaylaştıracaktır.

Telden iki parça kesin ve çapraz olacak şekilde üstüste koyun. Taşı da tam ortasına yerleştirin. Telin uzunluğu size ve elbetteki taşın büyüklüğüne bağlı. Benim buradaki tellerimin uzunluğu yaklaşık olarak 40 - 45 cm civarında.

Zaten tellerin eşit olma zorunluluğu da yok.
Teller çok çabuk kağdığı için ilk başta telleri taşa sabitlemek için bir parça bantla tutturdum. Siz ister bunu yapın, ister yapmayın. Bitince de çıkaracağız zaten bantı.Ardından da telleri karşılıklı olarak birbirlerine dolayarak sabitledim. Bakınız resimler:   :)
Dolama işi bitince bantı çıkarın.Ardından uçlarını kıvırın doladığınız tellerin. Yuvarlak uçlu penseyle bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yuvarlama işlemi bitince şekildeki gibi yuvarlağın ortasından pensenizin ucuyla biraz bastırın, yuvarlağın halkalarının arası açılsın. Açılsın ki fotoğrafları buralara sıkıştıracağız.

...Ve işte fotoğraf tutucunuz hazır! Bu kadar çabuk, bu kadar basit!

Sizinkinin de aşağıdakilere benzer birşey olması gerekiyor. Pek benzemiyorsa da sorun değil, tel bu, eğilip bükülüp siz bir şekle sokarsınız sonunda!

Ben iki ayrı tel kullanarak yaptım. Siz dilerseniz tek bir telle de yapabilirsiniz. Sonuçta 4 fotoğraf değil de 2 fotoğraf yerleştirirsiniz.

Hatta tek bir teli birbirine dolayarak yaparsanız da sadece tek bir tutacağınız olur ve tek fotoğraf için kullanırsınız aşağıdaki gibi...

Seçenekler yine çok fazla. İstediğiniz renkte, desende taşla istediğiniz sayıda ve uzunlukta kolları olan resim tutucuları yapabilirsiniz...

Baktım ki epeydir "sevdiğim söz" koymamışım, halbuki ne de çok var...

Neyse, bu projeyi de bu şekilde bağlıyor ve herkese güzel ve yeni başlangıçları olan bir pazar günü diliyorum.

Kalın sağlıcak ilen, sevgi ilen...

Bazen önemli olmamalı gidecek olan ya da
gelmeyen. Çünkü bazen başlaman
gerekir herşeye yeniden...
(Nazım Hikmet)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder