24 Mayıs 2011

KOVA KAPLAMA!

Komik bir başlık oldu ama daha uygununu bulamadım ne yazık ki! Fikri olan iletebilir :)

Aslında bugün buradaki fiyonkları nasıl yaptığımı anlatacaktım ama biraz daha meraklanın istedim (heh heeee).

İşin aslı şu; dün eve gelirken önünden geçtiğim bir mağazada bu çöp kovasını gördüm ve aklıma kağıt rulolarını koymak için ideal bir koruyucu olduğu fikri geldi. Hani bir anda başınızın üzerinde ampuller yanıp söner, gözleriniz parlar ya, işte o türden. Hemen aldım. Merak ediyorsanız söyleyeyim, 2 TL. 

Aldım ama desenini çok beğenmediğim için kaplamak istedim. 

Kaplarken de dedim ki nasıl yaptığımı göstereyim...

Aslında başka bir tanesini belki 2 yıl önce kaplamıştım ve hala kullanıyorum, salonumda koltuğun kenarında duruyor. Böylece çöp atmak için ikide bir mutfağa gitmeme gerek kalmıyor. Özellikle de film izlerken ve yerimden hiç kalkmak istemezken ve dağ gibi çekirdek yerken kabukları için tam bir kurtarıcı oluyor benim için :) 

Ayrıca plastik olduğu için de ıslak mendille rahatlıkla silinip temizlenebiliyor içi kirlendiği zaman.

Şu anda bunları yazarken diğer yandan da televizyonum açık ve "İyi Kötü ve Çirkin" oynuyor. Hani şu Clint Eastwood'un oynadığı ve hemen hepimizin müziğini bildiği kovboy filmi. Çok heyecanlı, çooook!

Müziğini hatırlayıp çocukluğunuza dönmek isterseniz eğer (bu ifade 35 yaş ve yukarısı içindir) burayı tıklayın :)

Neyse, tekrar konumuza dönüyorum. Bakalım neler lazım bize bunun için?

Gerekli Malzemeler:
-Plastik kova.
-Kaplamak için "halı kaydırmaz"
-Üzerini süslemek için ne isterseniz:
-Örülmüş çiçekler
-Yapboz parçaları
-Minik kurdele güller
-Kurdele
-Makas.
-Slikon tabancası


Bu arada başlamadan bir konuda uyarmak istiyorum sizi. Sıcak slikonla çalışırken amman dikkat! Benim gibi süpper becerikli (!!!) bile olsanız da erimiş slikon elinize bulaşabilir, eliniz yapıştırmaya çalıştığınız şeyle bütünleşebilir, kızarıp ardından su toplayabilir. 

Aslında bunlardan hiçbiri bana olmadı, ama size olabilir diye önceden söylüyorum, herhangi bir yanlış anlama olmasın! :) 

Öyle bir durumda en yakın soğuk su kaynağına koşun ve parmağınız (ya da nereniz yanmış ise) donuncaya kadar suyun altına tutun. Kolayca üstesinden gelin slikon yanığınızın!

Ben kovamı daha çok elimde kalan parçaları değerlendirmek suretiyle süsledim. Siz isterseniz düğme, ponpon, fiyonk, keçe... ne isterseniz ekleyebilirsiniz bu listeye. 

İşte bunlar benim "süs"lerim:Bunları tığla örmüştüm vaktiyle, sıralarını bekliyorlardı kullanılmak için. Kısmet şimdiyeymiş :) Sadece "kuş"u yeni ördüm. Yani kuş örneğini hayata geçirmeye çalıştım, umarım kuşa benzemiştir. Göz yapıştırsam acaba daha mı kuşa benzerdi, bilemedim???

Aslında tığ ile örülebilen küçük şeylere bayılıyorum ve burada da anlatmak istiyorum ama şöyle bir sorun var. Ben tığ ile örmesini internetteki yabancı sitelerden ve youtube video'larından öğrendim. Yani terimlerin Türkçe karşılıkları hakkında en ufacık bir bilgim yok! Anlatmaya kalksam ne şekilde anlatabilirim onu da bilemiyorum???

Türkçe sitelere de çok bakmıştım ilk başlarda ama ne yazık ki anlatılanlar "hiç bilmeyen birine yönelik olmaktan ziyade çok iyi bilenler için" şeklinde. Birkaç denemem fiyaskoyla sonuçlanınca ben de diğer yolu seçmiştim. Dil bilmenin faidesi efenim :) Bu arada şunu da belirteyim ki tığ ile örmeyi 3 yıl önce öğrendim. Yani bu süre içerisinde belki güzel Türkçe siteler yapılmış olabilir bilmediğim, onun için kesin konuşmak istemem :)Yukarıdaki gülleri de kurdeleden yaptım. Yapımları çok basit. Onları da en kısa süre de açıklamalı olarak vereceğim efenim... Takip ediniz, ettiriniz :)))

Haydi başlayalım...

İlk olarak kutunun üzerini kaplayın. Ben "halı kaydırmaz"ları çok seviyorum ve burada da ondan kullandım. Siz isterseniz kaplama malzemesi olarak kumaş ya da kağıt da kullanabilirsiniz. 

Bir de bu halı kaydırmazların çok güzel renkleri oluyor, gördüm zaman dayanamıyor, alıyorum hemen. 

Neyse...

Sıcak slikon tabancasıyla yapıştırarak kovanın zeminini kaplayın. Sadece kenar kısımlarından yapıştırmanız yeterli olur.
Benim burada kullandığım gibi delikli birşey kullanıyorsanız eğer...
iyice yapışsın diye elinizle bastırısanız eğer...
deliklerinden çıkan yapıştırıcıyla eliniz yanarsa eğer...
ilk anda acıyı farketmeyip elinizi çekmezseniz eğer...
eliniz küçük kare kare şekillerde kıpkırmızı olur da kabarırsa eğer...
yukarıda verdiğim talimatı uygulayın yeter.... :)Artan parçaları saklayın.

Bir daha nerede, ne zaman ihtiyaç duyacağınız hiç belli olmaz!!!Alt ve üst kenar kısımlarının çok düzgün olması için özenmenize fazla gerek yok. 

Çünkü birazdan o kısımları kurdele ya da örülmüş şeritle kapatacağız.


Ve sonra da elinizde ne varsa süslemek için belirlediğiniz, canınız istediği gibi yapıştırıverin :)Alt kenar kısımlarını da kapatmayı unutmayın. Ben elimdeki desenli bir kurdeleyi kullandım.

Ve işte süslü kovanız kullanıma hazır efenim!!!

İyi günlerde kullanınız.

Benimki biter bitmez yapılış amacı doğrultusunda yerini buldu, kullanılmaya başlandı bile...

(offfff.... bu arada film de iyice heyecanlı hale geldi)
ÖNCE


SONRA


Arka odama koydum bunu, nam-ı diğer "hobi odası"na.

Resimledikten sonra da kapının yanına yerleştirdim. Hem ayak altındaki rulolarımı toparladı hem de o odanın renk cümbüşü haline bir renk daha kattı!

Bir de farkettiniz değil mi, "önce-sonra" belirtmesi olaya çok farklı bir heyecan ve anlam şeettirdi... :))
Bu arada lafı geçmişken daha çönce yaptığım ve şu an çöp kovası olarak kullandığımın da resimlerini ekliyorum. Çöp kovam böyleyse eğer siz düşünün evim nasıldır artık!!! :)


Bugünlük benden bu kadar efenim.
Film de bitmeye yakın. Şimdi pür "tikat" onu izleyeceğim.
Her neredeyseniz ve ne yapıyorsanız kolay gelsin, sonu iyi bitsin. Kalın sağlıcak ilen :)
Hiç yorum yok :

Yorum Gönder