6 Mayıs 2011

ZİNCİR PÜSKÜL!

Bir sürü yerde kullanabilirsiniz hazırlayacağınız bu zincir püskülleri; anahtarlık, çanta süsü, arabaların dikiz aynalarında, evinizde duvarda, çekmece tutacaklarında, cep telefonu süsü, kapı kollarında, perde süsü olarak perdelerde, kolyelerde, avize süsü olarak avizelerde, kotunuzda... 

Güler gibisiniz bana "yok daha neler" der gibi ama bittiğinde siz de göreceksiniz, aşağıdaki fotoğraflara bakınca "hımmmm... doğru söylüyormuş canım" diyeceksiniz, garanti ediyorum! :)
Nasıl yapıldığını anlatmaya başlamadan önce başka birşey anlatmak istiyorum ki bir sürü yerde karşınıza çıkacak birşey; metal halkaların nasıl kapanıp açılacağı.
Halkaya birşey geçirmek istediğinizde ya da halkanızı bir yere takmak istediğinizde sakın ola ki halkayı iki yana çekerek açmaya çalışmayın. Hem tekrar kapaması çok zor olacak hem de şekli bozuk olacaktır. Bunun için yapmanız gereken halkayı iki pense ile iki kenarından tutup, birini kendinize doğru diğerini de aksi istikamete döndürerek açmak. Kapatmak için de yine aynı işlemi yapın.
Halka kullanacağınız herhangi bir projeye başlamadan önce halkalarınızı açıp hazır hale getirmeniz işinizi ziyadesiyle kolaylatıracaktır, bilginize...grafikler wikihow.com sitesinden alınmıştır

Hazırsak başlayalım o zaman...

Gerekli Malzemeler:
-Zincir. Bu proje elinizde kalan kısa zincir parçalarını, kopmuş bir kolyenin zincirlerini değerlendirmek için ideal.
-Halka. Kullanacağınız zincirin rengine uygun halka kullaırsanız daha güzel olur.
-Halkalı çivi. Tataaaaam, bunun nasıl yapıldığını biliyorsunuz artık!
-Kapsül. Başka bir adı var mı, bilmiyorum? Ben bunu uygun gördüm :)
-Çeşitli renkte ve boyda boncuk, döküm...
-Pense, keski, yuvarlak uçlu pense.
Önce kullanacağınız zincirleri ayırın. Uzunlukları farklı olsun ki püskül görünümüne daha çok uysun. Zincirlerin aynı cins olmalarına da gerek yok. Bana göre ne kadar karman çorman ise o kdar güzel duruyor. 

Ayırdığınız bu çivileri halkaya takın. Taktıktan sonra aynı şekilde halkanızı kapatın. Halkayı açıp kaparken yukarıda anlattığım şekilde yapmaya dikkat edin.Ardından kapattığımız halkaya halkalı çivi geçireceğiz. Geçirmek için çivinin halkasını açarken aynı normal halkayı açarken izlediğiniz yolu izleyin. Kendinize doğru döndürün, halkayı çiviye takın ve ters yönde kapatın. 


Aslında zincirleri geçirirken elbetteki halkalı çivinizi de takıp o şekilde kapatabilirdiniz de ama bu benim aklıma şimdi geldi... Hangisi kolayınıza gelirse artık :) 

Olsun böylece halkayı çiviyi de nasıl açıp kapayacağınızı görmüş oldunuz...(heh heh...)

Ardından çiviyi kapsülün içinden geçirerek çekebildiğiniz kadar çekin ve kapsülün üzerinden bir halka yapın. Sağlam olsun isterseniz telinizi bir tur değil, iki tur çevirerek çift halka yapın.


Ve son olarak da en keyifli kısmına gelin; püskülü süslemek! 

Bunu yaparken de yine elinizde kalmış boncukları ya da metal uçları değerlendirebilirsiniz...
 Ama tabi ki bu tamamen size kalmış, sade severim derseniz hiç birşey takmayabilirsiniz de...


 Gelelim nerelere takarız, nerelere kullanabiliriz konusuna... Hani demin bana gülmüştünüz ya, işte o!

KOLYELERDE...


Kolye yaptınız ama ucuna takacak birşey mi bulamadınız? Tataaaaam zincir püskül bunun için ideal!

ÇANTA SÜSÜ OLARAK ÇANTALARDA... Yapın çantanıza uygun renkte çantanız süslensin. 

Hem illa yapınca siz kullanacaksınız diye bir kural da yok, hediye edin efenim.... Neden olmasın???
PERDE SÜSÜ OLARAK PERDELERDE...Çekmece veya dolap kapakları tutacaklarında, anahtarlık süsü olarak...Kotunuza süs ya da...

Yine telden hazırlayacağınız bir kanca ile takın avizenize, sarkıtın...


Telefonunuza takın ya da kapı kolunuza.... Araba dikiz aynasına takıp resmini çekip koyacağım ama şu anda dışarıda yağmur yağmakta... Ama kesin çekip ekleyeceğim, siz de göreceksiniz... :)))
Bugünlük de benden bu kadar efenim... 

Haftasonu geldi çattı. Bir haftasonu daha Ankara'da yağmurlu ve güneşsiz geçecekmiş... :(

Ama haftaya bahar gelecek diyorlar! Yani babam öyle dedi, hava tahminleri süperdir!
Haziran geldi biz bahar bekliyoruz hala, ben geçtim artık, bari yaz caymasın...!

Yüzünüz hep gülsün :) 

Kalın sağlıcak ilen...

 SEVDİĞİM BİR SÖZ...
Başarının anahtarı nedir bilmiyorum ama, başarısızlığın anahtarı herkesi memnun etmeye çalışmaktır... (Bill Cosby)Hiç yorum yok :

Yorum Gönder